شرکت کربن پارس سپاهان : تولید کننده انواع کربن فعال مورد استفاده در صنایع غذایی ، داروئی ، صنعتی
ایران، تهرانخیابان شریعتی
تلفن تماس021-79315

کربن گرانولی

کربن اکتیو گرانولی

یکی دیگر از انواع کربن های فعال کربن گرانولی می باشد. این نوع کربن اکتیو قابلیت تصفیه آب را دارد و معمولا به عنوان یک فیلتر می تواند مواد شیمیایی همچون سولفید ، کلر ، هیدروژن و هر چیز که ممکن است در طعم و بو آب تاثیر بگذارد را حذف کند. کربن فعال گرانولی (GAC) از مواد اولیه با کیفیت بالا مانند زغال سنگ، چوب و پوسته نارگیل ساخته شده است. ظرفیت جذب کربن فعال دانه ای آن را برای حذف انواع آلاینده ها از آب، هوا، مایعات و گازها برای بهبود طعم، بو و رنگ ایده آل می کند. کاربردهای معمول GAC عبارتند از تصفیه آب شهری و محیطی، تصفیه گازهای زائد، حذف جیوه در گازهای صنعتی، مواد غذایی و آشامیدنی، بازیافت فلزات و حتی مصارف دارویی می باشد. علاوه بر این، اندازه ذرات مختلف GAC برای استفاده در کاربردهای جذب بخار و مایع بهینه است.

کربن فعال گرانولی چگونه کار می کند؟

سطح کربن فعال گرانولی از سوراخ‌ها و کانال‌های میکروسکوپی تشکیل شده است که به عنوان منافذ شناخته می‌شوند و تنها در زیر یک میکروسکوپ قوی قابل مشاهده هستند.

این منافذ هستند که باعث مساحت سطح عظیم آن می‌شوند . آماری که اغلب ذکر می‌شود این است که یک قاشق چای‌خوری کربن فعال دانه‌ای همان سطح یک زمین فوتبال را دارد! هنگامی که یک مایع آلوده از یک دستگاه فیلتراسیون حاوی کربن فعال دانه‌ای عبور می‌کند، ناخالصی‌ها در این منافذ در فرآیندی به نام جذب به دام می‌افتند و به مایع تصفیه‌شده اجازه عبور می‌دهند. کاربردهای معمول کربن فعال گرانولی شامل حذف طعم، بو و رنگ از آب آشامیدنی و همچنین اثری از سایر آلاینده های محلول مانند آفت کش ها و علف کش ها است. یکی از مزایای کلیدی استفاده از کربن فعال گرانولی برای تصفیه سیال، به جای کربن فعال پودری، این است که کربن فعال گرانولی را می توان برای استفاده مجدد از طریق فرآیندی به نام فعال سازی مجدد حرارتی بازیافت کرد. کربنی که مصرف می‌شود، یعنی منافذ با آلاینده‌ها پر می‌شوند تا دیگر هدف تصفیه محقق نمی‌شود، می‌توان از یک کوره با دمای بالا عبور داد. مولکول های آلاینده به زور از منافذ خارج می شوند و از بین می روند و یک کربن فعال گرانولی دوباره فعال شده آماده می شوند تا بارها و بارها در فرآیند مشتری استفاده شود.

کربن گرانولی

سایز ذرات کربن گرانولی

کربن فعال گرانولی در مقایسه با کربن پودری دارای سایز بزرگ تری می باشد. این کربن دارای سایز های  20×8، 40×20، 30×8 در فاز مایع می باشد. در فاز بخار دارای سایز های  6×4، 8×4، 10×4 می باشد. قابل به ذکر می باشد محبوب ترین سایز کربن در فاز آبی برابر با 30×8 و 40×12  می باشد. دلیل محبوبیت این سایز برقراری تعادل بین پارامتر های سایز، مساحت و افت فشار در این کربن فعال می باشد. به صورت کلی اندازه ذرات کربن گرانولی به شرح زیر می باشد:

سایز 4 تا 8 مش (2.38mm – 4.75mm)

سایز 6 تا 12 مش (1.40 میلی متر تا 3.35 میلی متر)

سایز 6 تا 12 مش (1.40 میلی متر تا 3.35 میلی متر)

سایز 8 تا 30 مش (0.50 تا 2.38 میلی متر)

سایز 10 تا 32 مش (0.50 تا 1.70 میلی متر)

سایز 12 تا 40 مش (0.35mm – 1.41mm)

سایز 24 تا 48 مش (0.30mm – 0.71mm)

سایز 30 تا 60 مش

کاربرد های اکتیو گرانولی

کربن اکتیو های گرانولی دارای کاربرد های بسیار زیادی می باشند که در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

  1. قابلیت تصفیه فاضلاب کارخانه ها.
  2. قابلیت استخراج عناصر با ارزش همچون طلا و نقره.
  3. قابلیت تصفیه آب ، تصفیه گازها و فاضلاب های صنعتی و شهری.
  4. قابلییت از بین بردن کلر آب از آب استخر ها و آب های زیرزمینی.
  5. قابلیت رنگبری و بوزدایی.
  6. قابلیت استفاده در خمیر دندان، ماسک های صورت، بستنی، ماسک های هوا و رنگ خوراکی.
  7. قابلیت استفاده درمانی برای انواع مسمومیت ها.
  8. فرآیندهای فناوری مواد غذایی.
  9. قابلیت استفاده در فیلترهای خانگی، فیلتر مشاغل کوچک.
کربن گرانولی

کاربرد کربن اکتیو گرانولی در صنایع شیمیایی

 کربن‌های فعال گرانولی نیز می‌توانند با صنایع شیمیایی سازگار شوند. به عنوان مثال برای بازیابی حلال ها، برای رنگ های نساجی، برای حذف جیوه یا برای اسیدهای آلی. سایر کاربردهای صنعتی همانطور که قبلاً دیدیم، کربن فعال دارای ظرفیت جذب بالا و تطبیق پذیری بالایی است که به آن امکان حذف ناخالصی ها، حفظ آلاینده ها یا بازیابی بخارات حلال را می دهد. این تنوع عملکردها به آن اجازه می دهد تا در بسیاری از بخش های صنعتی، از معدن گرفته تا هسته ای، به کار گرفته شود. نمونه های دیگر استفاده در صنعت عبارتند از بازیافت فلزات، کاربرد آنها در الیاف مصنوعی، در بیودیزل یا در خالص سازی اسیدهای آمینه می باشد.

 

کاربرد کربن گرانولی در صنایع غذایی

یکی دیگر از کاربرد های این کربن اکتیو قابلیت استفاده در صنایع غذایی می باشد. این کربن اکتیو قابلیت تولید آب میوه ، نوشیدنی و روغن ها را دارد. قابل به ذکر می باشد این کربن قابلیت تولید روغن های با بو و بدون بو را دارد. کربن گرانولی باعث بالا بردن کیفیت محصولات غذایی و خوش طعم و بو کردن آن ها می شود.

 

کاربرد اکتیو گرانولی در تصفیه هوا

شما می توانید با استفاده از فیلتر کربن گرانولی عملیات تصفیه هوا را انجام دهید. این فیلتر یکی از بهترین گزینه ها برای استنشاق هوای پاکیزه می باشد. نحوه عملکرد این فیلتر کربن گرانولی به این صورت می باشد که زمانی که هوا از این فیلتر عبور می کند آلودگی های موجود در هوا در منافذ این فیلتر به دام می افتند و اجازه عبور از آن را ندارند. از کاربرد های فیلتر کربن گرانولی می توان به از بین بردن کلرو ذراتی همانند رسوب، ترکیبات آلی و از بین بردن بو اشاره نمود.

احیا کربن فعال گرانولی

بعضی از کربن اکتیو ها قابلیت احیا و بازسازی را دارند که کربن اکتیو گرانولی جزو این کربن ها می باشد. شما با انجام احیا می توانید در هزینه صرفه جویی کنید و مجدد از آن کربن اکتیو استفاده کنید. بهتر است کربن گرانولی مصرف شده را در محل و یا خارج از محل بازسازی کنید زیرا این کربن اکتیو بعد از عملیات جذب ممکن است توسط مواردی آلوده  شود. این موارد شامل آب های آلوده و خاک ها می باشد . برای جلوگیری از این اتفاق می توان کربن اکتیو را با روش های بخار، حرارتی و شیمیایی احیا شود. قابل به ذکر می باشد در بین روش های ذکر شده احیای حرارتی بهترین روش می باشد.

کربن اکتیو گرانولی

کربن فعال گرانولی را از کجا بخریم؟

 کربن پارس یک تامین کننده کربن اکتیو در ایران می باشد.

این شرکت طیف گسترده‌ای از گریدها، اندازه‌های ذرات مختلف و مواد خام از کربن اکتیو را ارائه می‌دهد. تیم کارشناسان فنی با تجربه کربن پارس به مشتریان کمک می‌کنند تا بهترین نوع کربن را برای فرآیندهای خاص خود انتخاب کنند.قابل به ذکرمی باشد با وجود صدها کاربرد کربن اکتیو، پشتیبانان فنی سایت برای اطمینان از انتخاب مشتریان،  مقرون به صرفه ترین و مناسب ترین کربن اکتیو را پیشنهاد می دهند . شما می توانید این کربن اکتیو را در کیسه های 20 کیلویی خرید کنید. برای کسب اطلاع بیشتر از خرید کربن فعال می توانید با کارشناسان سایت تماس حاصل فرمایید.

کربن اکتیو گرانولی

اگر قصد خرید کربن اکتیو گرانولی را دارید می توانید با کارشناسان سایت کربن پارس تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما همه روزه در ساعات کاری آماده پاسخ گویی به شما دوستان عزیز می باشند.