شرکت کربن پارس سپاهان : تولید کننده انواع کربن فعال مورد استفاده در صنایع غذایی ، داروئی ، صنعتی
ایران، تهرانخیابان شریعتی
تلفن تماس021-79315

کربن اکتیو

کربن اکتیو پودری

کربن اکتیو پودری

برای آشنایی با کربن پودری و تفاوت آن با دیگر کربن اکتیو ها می توانید این صفحه را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر کربن پودری
کربن اکتیو گرانولی

کربن اکتیو گرانولی

برای آشنایی با کربن گرانولی و تفاوت آن با دیگر کربن اکتیو ها می توانید این صفحه را مطالعه کنید.

ادامه مطلب
کربن اکتیو میله ای

کربن اکتیو میله ای (پلت)

برای آشنایی با کربن میله ای و تفاوت آن با دیگر کربن اکتیو ها می توانید این صفحه را مطالعه کنید.

ادامه مطلب

کاتالوگ کربن اکتیو

کاتالوگ مشخصات و آنالیز کربن اکتیو گرانولی ، پودری ،میله ای

لیست قیمت کربن اکتیو

فروش و قیمت کربن اکتیو ایرانی، گرانولی، پودری ، میله ای

تولید کننده کربن اکتیو در ایران

کربن اکتیو ایرانی پارس یکی از تولید کنندگان کربن اکتیو در ایران است که توانسته متنوع ترین کربن اکتیوها را بر پایه محصولات طبیعی و ارگانیک برای صنایع مختلف ارائه دهد. کربن اکتیو گرانولی پارس بر اساس پایه های مختلف انار، پسته، زردآلو، گردو و هلو ارائه می شود. هر کدام از این کربن های فعال گرانولی بر اساس مش بندی و میزان جذب می توانند برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل، لازم است برای خرید کربن فعال ایرانی قبل از هر چیز کاربردهای خود را مورد بررسی قرار دهید. ما به عنوان تولید کننده کربن فعال در ایران توانسته ایم کربن اکتیو پودری را برای مصارف خاص تولید کنیم. برای استعلام دقیق از قیمت کربن اکتیو ایرانی پارس می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

 

کربن اکتیو (کربن فعال ) چیست؟

کربن اکتیو یا زغال فعال یک ماده کاربردی با خاصیت‌های بسیار است که درگذشته از آن به‌عنوان یک محصول پادزهر استفاده می‌شد. البته باگذشت زمان از اهمیت این ماده کاسته نشد و در حال حاضر نیز به‌عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از مشکلات مورداستفاده قرار می‌گیرد. از جمله اصلی‌ترین و قابل‌لمس‌ترین کاربردهای آن می‌توان به امکان استفاده در سفیدکننده دندان و همین‌طور فیلتر دستگاه‌های تصفیه اشاره کرد.

اگر این فیلتر را دیده باشید ساختار تیره‌رنگ و یکپارچه‌ای دارد که در آن از کربن اکتیو یا کربن فعال استفاده می‌شود. به‌هرحال در نهایت به سراغ تعریف آکادمیک آن می‌رویم تا بیشتر با ماهیت کربن فعال شده آشنا شویم. یکی از اولین و کلیدی‌ترین اتفاقاتی که روی کربن‌ها رخ می‌دهد قرارگرفتن در دمای بالا و فشرده شدن آن است. در واقع همان زغال فعال یا پودر سیاهی است که از ذغال استخوان، ذغال سنگ نارس، کک نفتی، ذغال سنگ یا خاک‌اره ساخته خواهد شد. همین‌طور پوسته نارگیل و پوسته آجیل (گردو ،پسته،فندق،هسته هلو و زد آلو) هم می‌تواند سبب به‌وجودآمدن چنین متریالی شود.

آیا کربن اکتیو با زغال چوب متفاوت است؟

کربن فعال شباهت زیادی با زغال چوب دارد، اما تفاوت های کلیدی بین این دو ماده عبارتند از: زغال چوب به طور سنتی از چوب ساخته می شود، کربن فعال ممکن است از چوب، ذغال سنگ نارس، پوست آجیل، پوسته نارگیل، هسته زردآلو، هسته هلو و … ساخته شود. تفاوت اصلی بین کربن فعال و کربن عمومی در این است که کربن فعال شلتر و “فعال” (ظرفیت جذب) بالایی نسبت به کربن عمومی دارد . کربن فعال از کربن ساخته شده است و بیشتر به منظور جذب الایندگی ها مورد استفاده قرار می گیرد. 

در نهایت این تغییرات باعث به‌وجودآمدن کربن اکتیو می‌گردد که منافذ آن برای عبور اجرام فوق‌العاده ریز نسبت به ذغال‌های فعال بیشتر است. در مقابل کمی به سراغ بررسی زمینه‌های کاربرد کربن اکتیو یا ذغال فعال می‌رویم که البته کم هم نیست. اما به‌هرحال در همان ابتدا یکی از صنعتی‌ترین کاربردهایی که برای کربن فعال در نظر گرفته شده است. شرکت‌های بزرگ و کوچک زیادی از آن استفاده می‌کنند و آن را یک ماده بی‌نظیر برای نتیجه‌گیری می‌دانند، سفیدکردن دندان‌ها و استفاده در کنار ترکیبات پاک‌کننده دیگر است.

البته این موارد استفاده صرفاً سفیدکننده دندان محدود نخواهد شد.تفاوت بین کربن فعال و کربن عمومی در این است که کربن فعال شلتر و “فعال” (ظرفیت جذب) نسبت به کربن عمومی است . کربن فعال از کربن ساخته شده است، اما “فعال” کربن عمومی قوی نیست.

 

فروش کربن فعال ایرانی

فروش کربن فعال ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی رشد چشمگیری داشته است. امروزه با افزایش صنعتی شدن بسیاری از کشورها و افزایش سطح آلایندگی های زیست محیطی،آب و هوا نیاز به تصفیه هوا، تصفیه آب، تصفیه پسماندهای صنعتی و … بسیار بیشتر از گذشته شده است. با توجه به اینکه کربن فعال به منظور حذف این آلایندگی ها نقش موثری دارد به همین دلیل، استفاده و فروش کربن فعال ایرانی یا خارجی افزایش پیدا کرده است. 

همچنین از این ماده برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی هم استفاده خواهد شد. درصورتی‌که فرد دچار بیماری‌هایی نظیر آکنه، پوسته‌پوسته شدن صورت و همین‌طور گزش حشرات، مار و یا … شود می‌تواند از کربن اکتیو برای پاک‌سازی پوست خود استفاده کند. یکی دیگر از استفاده‌های کلیدی و مهم این ماده قابلیت رفع جوش‌های سرسیاه است. در مقابل از این ماده برای ساخت فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب‌ و هوا هم استفاده می‌شود. کربن فعال برای جذب محتویات فلزی و فلوراید از برای کارخانجات مرتبط یکی از بهترین گزینه‌ها است. همین‌طور نوع دیگر آن به حالت خوراکی است که بیشتر در صنایع نوشیدنی و داروسازی از گرید خوراکی آن استفاده می شود.

کربن اکتیو خوراکی در واقع دارای خاصیت‌های درمانی بوده و با مصرف 24 گرم از آن در طول روز برای یک ماه به‌صورت پیاپی می‌توانید میزان کلسترول بدن خود را تا 25 درصد کاهش دهید. البته این استفاده باید کنترل شده و تحت‌نظر پزشک باشد. در غیر این صورت ممکن است سازگاری لازم را با شما نداشته باشد. همین‌طور با نظارت پزشک متخصص روند مصرف کربن را درصورتی‌که سطح کلسترول بالایی دارید شروع کنید.

انواع کربن فعال موجود در بازار

زغال فعال یا کربن اکتیو در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود که این تفاوت‌ها بسته به ساختار شیمایی و فیزیکی آن‌ها است. همین‌طور یک فاکتور دیگر این تفاوت‌ها منتهی به موضوع سطح و تخلخل آن‌ها می‌شود. روش تهیه انواع کربن‌های اکتیو هم با یکدیگر فرق دارد. سه فرم رایج از کربن‌ها در دنیا موجود است که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

1-کربن اکتیو پودری یا PAC

این کربن اکتیو اندازه‌ای عموماً کم تر از یک میلیمتر دارد و به شکل ذرات کربن سیاه باقی‌مانده بر روی غربال‌های مش 50 خواهد بود. همین‌طور این ماده از مواد ریزتر کربن خرد و آسیاب شده عبور نموده و یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن نسبت به مابقی کربن‌های فعال مقدار بالای سطح فعال در واحد حجم است. اما اندازه آن افت فشار بالایی ایجاد خواهند کرد .

از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این کربن می‌توان به هزینه ساخت پایین و همین‌طور انعطاف‌پذیری اشاره نمود. در مقابل این کربن اکتیو برای جذب فاز مایع استفاده می‌شود. کربن پودری اکتیو در فرایند دسته‌ای مورداستفاده قرار گرفته و به مایعی که قصد تصفیه آن را داشته باشیم اضافه خواهد شد. سپس با ماده مخلوط شده و بر اثر ته‌نشینی از فیلتر حذف می‌شود. کربن اکتیو پودری هلند از جمله محبوب‌ترین‌ها در بازار است. در ایران نیز یافت می‌شود و شما می‌توانید آن را تهیه کنید.

این نمونه از کربن نیز با مقایسه با نوع‌های پودری دارای سطح خارجی کوچک‌تر و سایر ذرات بزرگی دارد. کربن اکتیو گرانول پس از این که آسیب و الک می‌شود قابل‌استفاده بوده و از جمله مهم‌ترین مزیت‌های آن می‌توان به قابلیت فوق‌العاده برای جذب و بخار، سختی و همین‌طور مقاومت بالا اشاره کرد. در مقابل از جمله کلیدی‌ترین کاربردهای ذغال فعال گرانولی شامل بوزدایی، جداسازی مواد موجود در جریان و همین‌طور جداسازی در حوضچه‌های اختلاط و تصفیه آب بزرگ شهری می‌باشد.

از طرفی این ماده برای ایجاد سیستم‌های ثابت و محرک در مواد مایع و گازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته که این ماده در برج‌ها و ستون‌های ماده که مایع از آن‌ها عبور خواهد کرد فشرده شده و برای تصفیه یک ماده به‌صورت مداوم در حجم بالا مورداستفاده قرار می‌گیرد. به همین علت است که قیمت بالاتری دارد. در عوض بازدهی بیشتری برای شما خواهد داشت. باتوجه‌به این که قیمت بالایی دارد و همین‌طور می‌توان از آن دوباره استفاده کرد در دوره زمانی 18 ماهه توسط شرکت‌ها خریداری شده و از یک‌سوی دیگر بسیاری از صنعت گران بنا به همین رقم خرید بالا مدل‌های دیگر را ترجیح می‌دهند.

انواع کربن فعال

2-زغال فعال اکسترود یا کربن اکتیو میله ای (Pellet)

یک نمونه متداول دیگر از کربن‌های فعال مدادی یا کربن اکتیو میله‌ای است. قطری از 0.8 میلی متر تا نزدیک به 130 میلیمتر وجود دارد و برای ساخت آن از یک پیونددهنده استفاده می‌شود. سپس در یک بسته‌بندی با ساختار استوانه‌ای قرار گرفته و دارای افت فشار پایین و قدرت مکانیکی بالا می‌باشد. همین‌طور کاربرد آن بیشتر برای بازیابی حلال‌ها، کنترل گازهای خروجی خودروها و همین طور جذب فاز گازی می‌باشد. این ماده مقاومت فوق‌العاده بالا، افت فشار کم و فعالیت خوبی در حجم بالا دارد و باعث می‌شود که بتوان در تمام طول عمر یک دستگاه یا وسیله خاص از آن بدون نیاز به تعویض استفاده نمود.

به طور کلی و بر اساس یک تقسیم بندهی جهانی ما دو نوع کربن اکتیو خواهیم داشت. نخست نمونه بارور شده و سپس خالص را توضیح خواهیم داد. کربن اکتیو بارور شده برای مصارف اختصاصی و معمولا توسط ماده های شیمیائی اشباع می شود. این عمل را به نام باروری انتخابی می شناسند و همین‌طور برای این که بتوان توانایی و جذب کربن اکتیو را با توجه به نوع کاربرد ارتقاء داد این عمل صورت می‌گیرد. کربن های فعال با موادی مثل نمک های معدنی، فلزات و مواد آلی بارور شده و در نهایت این پدیده جذب برگشت ناپذیر خواهد بود. برای این که ناخالصی ها حذف شوند از واکنش شیمیایی کربن توسط مواد شیمایی استفاده خواهد شد. با ورود گاز یا مایعی که برای خالص سازی استفاده خواهد شد عملیات باروری صورت می پذیرد.

همین‌طور این محصول با ترکیبات و عوامل شیمایی زیر قابل تهیه است. شما می‌توانید مطابق با کاربردی که دارد آن را بررسی نموده، مواد قابل جذب را مشخص و سپس درصد وزنی عامل باروری را مقایسه و آن را سفارش دهید.

مهم‌ترین مصارف و کاربردهای اکتیو کربن

زغال فعال به دلیل این که ساختار شیمایی و فیزیکی خاصی دارد می‌توان آن را در صنعت‌های مختلف مورداستفاده قرارداد. برای ساخت انواع دستگاه‌ها و سیستم‌های تصفیه هوا، جداسازی روغن از هوای فشرده در مجتمع‌های صنعتی، جداسازی آلاینده‌ها در سیستم‌های تهویه به طور ویژه‌ای توسط شرکت‌ها خریداری می‌شود. همین‌طور یکی دیگر از کاربردهای این کربن استفاده برای ساخت لایه در ماسک است. فیلترهای سیگار نیز به‌وسیله کربن فعال ساخته شده و در سیستم خودروها و ابزار کاتالیست نیز یک عنصر کلیدی و مهم است.

البته مصارف و کاربردهای کربن فعال به همین‌جا ختم نمی‌شود. جالب است بدانید که جداسازی آلاینده در دودکش کارخانه‌های زباله سوزی و شرکت‌های بزرگ صنعتی نیز به‌وسیله کربن‌های فعال قابل انجام بوده و اگر نگاهی به سیستم های تصفیه و فیلتر یخچال‌ها بیندازید متوجه این مسئله می‌شوید که فیلتر تصفیه هوای آن‌ها نیز با استفاده از لایه کربن فعال ساخته شده است.

در مقابل و در سیستم‌های تصفیه گازهای طبیعی BTX و H25 نیز زغال فعال یکی از مهم‌ترین‌هاست و در حال حاضر هیچ جایگزینی برای آن در بازار یافت نمی‌شود. البته اگر هم یافت بشود به دلیل پیچیدگی طراحی عموماً قیمت فوق‌العاده بالایی خواهد داشت.

 

موارد استفاده کربن‌های فعال خوراکی

یکی دیگر از وسیع‌ترین کاربردهای کربن اکتیو در زمینه تولید لوازم خوراکی است. از فیلتر رنگ‌زدا در آبمیوه‌ها گرفته تا استفاده به‌عنوان کنترل بود و مزه. در مقابل این ماده می‌تواند برای رنگ‌زدایی یا رنگبری در قند و شکر و شیره خرما ، محصولات دارویی و همین‌طور ادویه‌ها استفاده شود. در مقابل اگر قصد تهیه روغن‌های گیاهی و حیوانی را دارید و می‌خواهید رنگ و بوی ژلاتین را از بین ببرید و یا این که در کنار رنگ‌بری برای گلیسیرین، وکس و مواد شیمایی با خلوص بالا استفاده کنید. قطعاً کربن اکتیو خوراکی یک‌پایه مهم برای فعالیت‌های صنعتی شما خواهد بود. همین‌طور در رنگ‌بری محلول‌های تولیدکننده گلوکز و نشاسته نیز از زغال فعال خوراکی استفاده می‌گردد.

تمیزکردن حمام گالوانیزاسیون نیز یک کاربرد کلیدی و مهم دیگر این ماده است.

کربن فعال میله ای

کاربردهای دیگر کربن فعال در مصارف بهداشتی و غذایی

همان‌طور که اشاره شد کاربردهای زغال فعال در مصارف بهداشتی فراتر از تصور است. از ساخت کرم‌های لایه بردار که به نمونه‌های زغالی معروف هستند، ماسک‌هایی که معمولاً با نام بلک‌ماسک به فروش می‌رسند نیز توسط این متریال طراحی می‌شوند. منافذ پوست شما در طول روز و در اثر قرارگرفتن در محیط‌های آلوده ممکن است پر از گردوغبار، ترکیب چربی با آن‌ها و… شوند. در نتیجه این ماده در کرم‌های لایه بردار برای خارج‌سازی ذرات اضافه فوق‌العاده کاربردی است. از طرفی زغال‌های فعال می‌توانند برای ایجاد تعادل در پوست‌های چرب هم استفاده شوند. این ماده البته روغن اضافه موجود روی پوست صورت را از بین برده و عموماً پیشنهاد می‌شود که در هفته یک تا دو بار مورداستفاده قرار گیرد.

باید بدانید که اکتیو کربن می‌تواند سبب خشکی پوست شما شود. اگر روی ماسک‌های زغالی را هم مطالعه کنید در مورد آن به شما گوشزد شده است. البته طیف کاربرد دیگر این ماده در ساخت رنگ‌زدا برای عصاره میوه‌ها و بستر ترکیبات آلی محلول به جهت حذف آن‌ها است. درصورتی‌که خوراکی بو و مزه اضافه‌ای داشته باشد می‌توان بدون این که طعم و رنگ آن را تغییر داد با استفاده از کربن فعال ساختار را دگرگون ساخت.

کربن پارس یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ترکیبات صنعتی شیمایی است و در زمینه ساخت انواع کربن فعال سال‌هاست که در کشور ایران فعالیت می‌کند. در واقع پیروی از اصول ساخت و انواع استانداردهای روز جهان و ایران در هنگام هر حجمی از کربن فعال اهمیت زیادی دارد. هرکدام از این شروط رعایت نشود علاوه بر هزینه اضافه و ضرری که برای شما خواهد داشت.

 

استفاده از کربن اکتیو برای رنگبری

البته در مطالب قبلی به موضوع استفاده از این ماده به‌عنوان رنگ بر اشاره کرده‌ایم. اما حالا به‌صورت مفصل به مبحث کاربرد زغال فعال در ساخت رنگ بر نیز نگاهی می‌اندازیم. این ماده برای خالص‌سازی در محصولات داروسازی، محلول‌های حاوی شکر و شیرین‌کننده، گلوکزها ادویه‌ها استفاده می‌شود. رنگ‌زدایی و بوزدایی توسط این ماده سبب می‌شود که ماهیت اصلی محصول تغییر نکند و در نتیجه حتی برای ساخت انواع واسطه‌های مواد آرایشی و بهداشتی که در ترکیبات استفاده می‌شوند هم در نهایت کربن اکتیو یک ماده اصلی است.

جالب است که بدانید از این ماده برای استخراج مواد معدنی مانند طلا و نقره هم با عیار پایین استفاده می‌شود.

کربن اکتیو گرانولی

مهم‌ترین نکات برای خرید کربن فعال ایرانی

در نهایت برای خریداران این ماده یک سؤال کلیدی و مهم ایجاد می‌شود، چگونه کیفیت کربن فعال را تشخیص دهم؟ کدام شرکت بهترین کربن فعال یا اکتیو را تولید می‌کند و تفاوت میان زغال‌های فعال تولید شده در بازار چیست؟ آیا خرید کربن فعال ایرانی می تواند نیازهای ما را رفع کند؟ 

برای انتخاب کربن‌های فعال از یک جدول تحت عنوان مشخصات عمومی آن کمک گرفته می‌شود. در این جدول اطلاعاتی نظیر رنگ، دانسیته، گرمای ویژه در دمای اتاق و گرمای ویژه در دمای 1500 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته می‌شود. همین‌طور المان بعدی ضریب اصطکاک است. در استفاده‌های خاص‌تر به طور مثال برای فیلترهای تصفیه قطعاً قطر منافذ و حجم آن‌ها نیز اهمیت دارد.

در هنگام خرید کربن فعال ایرانی یا خارجی باید به مسئله فرایند تولید آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. لازم است که در درجه اول به‌اندازه ذرات دقت کنید. باتوجه‌ به این که این ماده در انواع میله‌ای، گرانولی و پودری موجود است. به طبع از نظر کاربرد و استفاده هم تفاوت‌هایی میان آن‌هاست و در نتیجه قدرت واکنش‌پذیری و اندازه آن هم نسبت به هم برعکس است. یعنی اگر می‌خواهید کربن شما میزان جذب و عبور هوای خوبی داشته باشد حتماً در این مرحله کمی با تأمل پیش بروید. همین‌طور فاکتور و یا بهتر است بگوییم فیلتر بعدی انتخاب کربن بر اساس کاربرد است. کربن‌ها برای ساخت انواع دستگاه‌های تصفیه، ماسک‌ها، آبکاری فلز و همین‌طور صنایع غذایی، خوراکی، دام و طیور و پزشکی استفاده می‌شوند.یک مسئله دیگر هم قیمت کربن فعال است.

قیمت کربن اکتیو در بازار ایران

کربن توسط شرکت‌های مختلف و کشورهای متفاوتی طراحی و ساخته می‌شود. اصلی‌ترین دلیل تفاوت قیمت کربن‌ها در یک زمینه کیفیت ساخت آن‌ها است. قیمت این ذرات باتوجه‌به داخلی و یا خارجی بودن آن‌ها متفاوت است. برای خرید کربن فعال ارزان و باکیفیت پیشنهاد ما به شما سفارش عمده آن است. خرید عمده از تأمین‌کنندگان اصلی و مادر می‌تواند سبب شود که تا حدود زیادی از تخفیفات بهره‌مند شده و همین‌طور بتوانید بدون واسطه سفارش دهید.

قیمت کربن اکتیو ایرانی و خارجی

قیمت کربن اکتیو ایرانی یا برندهای خارجی بر اساس پارامترهای اصلی می تواند تغییر کند. در زمان خرید کربن فعال ایرانی یا خارجی برای اندازه‌گیری کیفیت باید از پارامترهای خاصی استفاده شود که در ادامه به آن اشاره‌ می کنیم.

یکی از این فاکتورهای مهم برای خرید کربن فعال عدد یدی است. این عدد در واقع نشان دهنده میزان تخلخل کربن اکتیو می‌باشد. به‌وسیله جذب ید از محلول حاوی آن اندازه‌گیری و همین‌طور بر حسب میلی‌گرم ید بر گرم کربن به‌صورت کلی بیان خواهد شد. توجه کنید که اندازه مولکول‌های ید می‌تواند تعیین‌کننده فعالیت کربن باشد. در نتیجه جذب مواد در وزن مولکولی کم تر و با قطر کم تر از 20 آنگستروم خواهد بود. با توجه به این موارد قیمت کربن فعال در برندهای مختلف و نسبت به میزان جذب متغیر است. برای اطلاع دقیق از قیمت کربن اکتیو ایرانی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

 

کربن اکتیو

روش تشخیص کیفیت جذب کربن‌های اکتیو

یک راهکار دیگر برای تشخیص میزان جذب در زغال فعال عدد ملاس و تاتین می‌باشد. عدد ملاس توانایی کربن در جذب مولکول‌های بزرگ را بیان می‌کند. عدد تاتین نیز برای قابلیت کربن فعال در جذب مخلوط های بزرگ و متوسط است. این محاسبه بر حسب میلیون انجام خواهد شد. البته در تکمیل این موارد عدد میتلن بلو هم برای میزان قابلتی کربن فعال در جذب مولکول های متوسط یک تکنیک کلیدی است که توسط لابراتوار ها استفاده می شود تا بتوانند کیفیت جذب را در کربن های اکتیو محک بزنند.

البته عدد ساییدگی نیز تکنیک دیگری است برای این که شما بتوانید به‌خوبی کیفیت و سطح جذب کربن اکتیو خود را بررسی نمایید. پیش از هر چیزی این موارد را حتماً از فروشنده کربن اکتیو جویا شوید تا کلاه سرتان نرود. عدد ساییدگی در واقع بیانگر مقدار فعالتی کربن در مقابل ساییدگی، اصطکاک و همین‌طور حفظ استحکام ساختاری آن خواهد بود. در نتیجه اگر برای شما اهمیت دارد به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

مقدار ph در کربن فعال نیز تعیین‌کننده است که آیا این ماده اسیدی و یا بازی می‌باشد. در شرایط نرمال اگر کربن اکتیو موردنظر از پوسته نارگیل ساخته شده باشد مقدار pH آن بین 9 تا 11 خواهد بود. اگر عدد از این طیف بالاتر و یا کم تر بود بهتر است در انتخاب خود تجدیدنظر کنید.

 

فرایند تولید و زغال فعال چگونه است؟

و در نهایت می‌رسیم به مبحث نحوه تولید و ساخت کربن فعال. اولین مرحله فرایند پیرولیز می باشد که در آن ترکیب شیمایی و فاز فیزیکی مواد به صورت همزمان تغییر پیدا خواهد کرد. همین‌طور این عمل موجب بازگشت ناپذیر آن  می شود. در این فرایند عموما ماده اولیه در معرض دما یبالا قرار گرفته و برای اسخت ساختر کربن اکتیو مورداستفاده قرار می‌گیرد. این مرحله روی کیفیت آن نیز موثر خواهد بود و زمان ماند، حرارت و همین‌طور دما و شدت جریان گاز روی نحوه ساخت آن مؤثر است.

مرحله مهم بعدی فرایند فعال‌سازی به‌صورت فیزیکی است که در دو مرحله انجام شده و شامل کربونیزاسیون و فعال‌سازی خواهد بود. نخست ماده اولیه تحت این تراکنش شیمیایی قرار گرفته و بعد از آن فعال‌سازی نهایی در دمای بالا و در حضور گازهای اسید کننده مانند بخار آب و یا دی‌اکسیدکربن پیش گرفته می‌شود. در مقابل این مرحله ممکن است در دمایی معادل 400 تا 850 درجه سانتی‌گراد انجام شود. همین‌طور از مواردی چون ضایعات کشاورزی، چوب و برنج به جهت تولید کربن فعال در این مرحله استفاده خواهد شد.

دو مرحله دیگر باقی‌مانده است.

کربن فعال

فعال‌سازی کربن و پیرولیز با بخار

در نهایت به سراغ دو مرحله مهم می‌رویم. در مرحله سوم لازم است که عامل فعال‌سازی مورداستفاده قرار بگیرد. در این روش معمولاً از مواد اولیه ضایعات کشاورزی نظیر پوست گردو، پوست بادام‌زمینی، هسته زیتون و حتی ضایعات برنج بهره گرفته خواهد شد و یک بخش کلیدی و مهم است. این قسمت از کار می‌تواند سبب ازبین‌رفتن نتیجه شود. همین‌طور در فرایند پیرلویز کردن با بخار آب که روی کربن فعال صورت می‌گیرد مواد اولیه ضایعات کشاورزی در مای 500 تا 800 درجه سانتی‌گراد قرار گرفته و به آن جریان آب حرارت داده شده القاء خواهد شد. در نهایت دو مرحله اساسی اصلی‌ترین تغییرات ظاهری روی زغال فعال را صورت می‌دهد.

و همین‌طور جهت کسب جزئیات بیشتر از نحوه استفاده مقدار pH و … کربن‌ها می‌توانید از جداول زیر استفاده کنید. جدول اول برای سفارش کربن‌های فعال استاندارد می‌باشد.

و همین‌طور جدول دوم به انتخاب کربن‌های اکتیو پودری اختصاص خواهد داشت.

کربن پارس سپاهان مجموعه‌ای بزرگ و گسترده در زمینه تولید و عرضه عمده و جزئی انواع کربن در بازار ایران می‌باشد.

 

اگر قصد خرید کربن اکتیو را دارید می توانید با کارشناسان سایت کربن پارس تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما همه روزه در ساعات کاری آماده پاسخ گویی به شما دوستان عزیز می باشند.