شرکت کربن پارس سپاهان : تولید کننده انواع کربن فعال مورد استفاده در صنایع غذایی ، داروئی ، صنعتی
ایران، تهرانخیابان شریعتی
تلفن تماس021-79315

کربن پودری

کربن پودری چیست؟

کربن اکتیو دارای سه نوع کربن پودری، کربن گرانولی، کربن میله ای می باشد. در این صفحه می خواهیم شما را کربن فعال پودری آشنا کنیم. کربن پودری به ماده ای گفته می شود که دارای جذب بسیار بالایی از مواد می باشد.کربن فعال پودری به دلیل سطح فعال زیادی که دارد قدرت جذب بسیار بالایی دارد. این نوع کربن اکتیو با نام PAC  نیز شناخته می شود. سایز کربن فعال پودری کمتر از 1 میلی متر و قطر متوسط آن بین 0.15 تا 0.25 میلی متر می باشد.

کربن فعال پودری PAC  شبیه کربن فعال گرانولی GAC  است زیرا از زغال سنگ، چوب یا مواد اولیه پوسته نارگیل با کیفیت بالا ساخته شده است. اما از لحاظ کاربرد با هم یکی نمی باشند. از کربن فعال گرانولی برای تصفیه آب استفاده می شود اما از کربن اکتیو پودری برای کاربرد های غذایی، بهداشتی و زیبایی بیشتر استفاده می کنند. کربن پودری یک گزینه قابل اعتماد و اقتصادی برای تصفیه آب برای کنترل طعم و بو و حذف ترکیبات آلی است. استفاده از کربن فعال پودری از نظر اقتصادی و زیست‌محیطی سودمند است، زیرا هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهد، امکان حفظ منابع را فراهم می‌کند و کیفیت آب برتر را فراهم می‌کند. کربن پودری عمدتاً در کاربردهایی مانند تصفیه آب و رنگ‌زدایی آب میوه‌ها، شربت‌ها، روغن‌های خوراکی یا محصولات دارویی استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند در تصفیه گاز دودکش برای حذف فلزات سنگین و دیوکسین‌ها، جایی که به جریان گاز تزریق می‌شود، مفید باشد.

کربن پودری

کاربرد کربن اکتیو پودری

کربن اکتیو پودری دارای کاربرد های بسیار زیادی می باشد که در ادامه به توضیحات هر کدام از آن ها می پردازیم.

 1. قابلیت استفاده در صنعت آب آشامیدنی.
 2. قابلیت تصفیه شیمیایی.
 3. قابلیت استفاده در صنایع غذایی.
 4. قابلیت استفاده در صنایع داروسازی.
 5. قابلیت استفاده در صنایع آرایشی بهداشتی.
 6. قابلیت استفاده در ماسک های هوا.
 7. قابلیت درمان مسمومیت ها.
 8. قابلیت استفاده در رنگ های خوراکی.
 9. قابلیت استفده در مسواک و خمیر دندان.
 10. قابلیت استفاده در ماسک های زیبایی.
 11. قابلیت تصفیه پساب های صنعتی.
 12. کاتالیست ها.
کربن پودری

کاربرد  کربن فعال پودری برای تصفیه آب

همان طور که در بالا اشاره نمودیم یکی از کاربرد های این کربن اکتیو تصفیه آب می باشد. با استفاده از کربن فعال در سیستم های تصفیه آب می توانیم تمام آلایند های گازی ، پساب و .. را کاهش  داد. همچنین می توان بو و طمع آب را بهبود داد. معمولاً برای فیلتر کردن بوها، برخی رنگ‌ها و همچنین چربی‌های محلول در آب استفاده می‌شود. با این حال، به دلیل خواص شستشوی آسان، کربن فعال پودری عمدتاً به عنوان مکملی برای سیستم های بزرگ تصفیه آب صنعتی استفاده می شود.

کاربرد کربن پودری در صنایع آرایشی و بهداشتی

کاربرد کربن فعال در صنعت داروسازی فیلتر داروها و سموم هضم نشده می باشد. این محصول برای سلامت بدن انسان بسیار مفید می باشد زیرا به سلامت کلیه ها و سیستم های گوارشی کمک می کند. زغال فعال با برخی مسمومیت های دارویی، شیمیایی یا قارچی موثر است و به درمان نفخ، سوء هاضمه، سوزش سر دل کمک می کند.  قرص زغال فعال خوراکی همچنین به درمان اسهال ناشی از عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش کمک می کند. با جذب سموم ناشی از باکتری ها، در نتیجه  باعث بهبود سریع می شود.

شته باشید.

کاربرد کربن پودری در صنایع غذایی

شاید برایتان عجیب به نظر بیاید که چگونه می توان از کربن پودری در صنایع غذایی استفاده نمود. اما باید گفت با استفاده از کربن پودری خوراکی می توان رنگ زدایی آب آشامیدنی، انواع شربت ها ، کاهش آلوگی روغن های خوراکی و تخمیر پروتئین ها را انجام داد. کربن فعال به دو صورت در صنایع غذایی قابل استفاده می باشد. از این محصول می توان هم برای تصفیه کننده و همچنین به عنوان ماده غذایی استفاده نمود.  قابل به ذکر می باشد شما نمی توانید از این محصول به صورت خودسرانه استفاده کنید بلکه باید دارای تاییدیه بهداشتی و گرید خوراکی باشد تا شما امکان استفاده از آن را در صنعت غذا و دارو داشته باشید. 

 

کاربرد کربن پودری در تصفیه هوا

از دیگر کاربرد های کربن فعال تصفیه هوا می باشد. با استفاده از این محصول می توان کیفیت هوا را بهبود بخشید. کربن باعث می شود بو نامطبوع در محیط از بین برود و هوا کاملا تصفیه شود. علاوه بر از بین بردن بوی نامطبوع محیط می توان برای از بین بردن بوی نامطبوع حاصل از سولفید هیدروژن ،آمونیاک، VOCs  و مرکاپتانه در تصفیه خانه های فاضلابی از این محصول استفاده نمود.

کربن پودری

فرآیند تولید کربن فعال پودری

مرحله 1: پوسته های قدیمی نارگیل را در فر قرار می دهیم که درون آن زغال چوب از جنس نارگیل وجود دارد که  می تواند این پوسته های نارگیلی را در آن بپزد.

مرحله 2: زغال چوب نارگیل به قطعات

کوچکتر و یکنواخت ترآسیاب می شود. محصولات جانبی این فرآیند  به صورت کربن فعال گرانولی و پودری می باشد.

 

تفاوت کربن پودری PAC   و کربن گرانولی GAC

این دو نوع کربن اکتیو همان طور که از لحاظی به هم شباهت دارند اما در یک سری از مسائل دارای تفاوت هایی می باشند. کربن اکتیوپودری و گرانولی از مواد آلی با محتوا کربن بالا همچون چوب، لیگنیت و زغال سنگ ساخته شده اند. اولین تفاوتی که از این دو نوع کربن می توان به آن اشاره نمود اندازه ذرات آن ها می باشد. کربن اکتیو پودری دارای قطری کم تر از 0.1 میلی متر و تراکم ظاهری بین ۲۳-۴۶ lb/ft3 می باشد. اما کربن اکتیو گرانولی قطری بین 1.2 تا 1.6 میلی متر و تراکم ظاهری بین ۲۵-۳۱ lb/ft3 دارد. کربن پودری به صورت ذرات ریز تهیه می شود که دارای قدرت جذب و انعطاف پذیری بسیار بالایی می باشد. این نوع کربن در کارخانه های تصفیه آب برای کنترل طعم، بو و از بین بردن مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. کربن های پودری قابلیت احیا شدن و استفاده مجدد را ندارند و به راحتی از سیستم حذف می شود. کربن های گرانولی قابلیت احیا و استفاده مجدد را دارند و می توان در دو فاز مایع و گاز و سیستم های ثابت و متحرک از آن استفاده نمود.

کربن پودری

انتخاب نوع کربن فعال

GAC و PAC هر کدام مزایا و معایبی دارند. به طور کلی، PAC بیشتر به دلیل هزینه اولیه کم و انعطاف پذیری دوز استفاده می شود که اجازه می دهد غلظت PAC برای مقابله با تغییر سطوح آلاینده تنظیم شود. با این حال، PAC در صورت استفاده مداوم هزینه عملیاتی بالایی دارد، قابل بازسازی نیست، مقادیر زیادی لجن تولید می‌کند و می‌تواند از فیلترها عبور کند و باعث شکایت مشتریان از آب کثیف شود. علاوه بر این، گرد و غبار ناشی از ذرات کوچک PAC، و همچنین اشتعال پذیری ذرات، جابجایی را دشوار می کند.

 

خرید کربن اکتیو پودری

همان طور که می دانید مدل های مختلفی از کربن اکتیو در بازار موجود می باشد که بهتر است شما قبل از خرید آن ها را بشناسید و بر اساس نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید. کربن های پودری دارای مزایایی همچون قیمت مناسب، توانایی جذب بالا و .. می باشد. اگر قصد خرید این کربن اکتیو را دارید و نیاز به راهنمایی بیشتر در خرید خود هستید می توانید با کارشناسان سایت تماس حاصل فرمایید.

اگر قصد خرید کربن اکتیو پودری را دارید می توانید با کارشناسان سایت کربن پارس تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما همه روزه در ساعات کاری آماده پاسخ گویی به شما دوستان عزیز می باشند.